Answer:
0.3067 m
Step-by-step explanation:
Resolving power of a lens is given by the expression
R.P = 1.22λ / D
where λ is wavelength of light used, D is diameter of the lens
Substituting the data given
R.P in radian =

R P = 19.17 X 10⁻⁷ radian
If d be the minimum spacing between two objects on the ground that is resolvable by lens

d = 0.3067 m