143k views
1 vote
The "Crawler" developed to transport the Saturn V launch vehicle from the assembly building to the launch pad is the largest land 6 vehicle ever built, weighing 4.9 x 10 -Ibs at sea level. a- What is its mass in slugs ? b- What is its mass in kilograms ?

1 Answer

1 vote

Answer:

a) 152000 slugs

b) 2220000 kg or 2220 metric tons

Step-by-step explanation:

A body with a weight of 4.9*10^6 lbf has a mass of

4.9*10^6 lbm * 1 lbf/lbm = 4.9*10^6 lbm

This mass value can then be converted to other mass values.

1 slug is 32.17 lbm

Therefore:

4.9*10^6 lbm * 1 slug / (32.17 lbm) = 152000 slugs

1 lb is 0.453 kg

Therefore:

4.9*10^6 lbm / (1/0.453) * kg/lbm = 2220000 kg

User Sebnem
by
7.0k points