124k views
5 votes
Find the diameter of the test cylinder in which 6660 N force is acting on it with a modulus of elasticity 110 x 103 Pa. The initial length of the rod is 380 mm and elongation is 0.50 mm.

1 Answer

1 vote

Answer:

The diameter of the test cylinder should be 7.65 meters.

Step-by-step explanation:

The Hooke's law relation between stress and strain is mathematically represented as


Stress=E* strain\\\\\sigma =e* \epsilon

Where 'E' is modulus of elasticity of the material

Now by definition of strain we have


\epsilon =(\Delta L)/(L_(o))

Applying values to obtain strain we get


\epsilon =(0.5)/(380)=0.001316

Thus the stress developed in the material equals


\sigma = 110* 10^(3)* 0.001316=144.76N/m^(2)

Now by definition of stress we have


\sigma =(Force)/(Area)\\\\\therefore Area=(Force)/(\sigma )\\\\(\pi D^(2))/(4)=(6660N)/(144.76)=46m^(2)

Solving for 'D' we get


D=\sqrt{(4* 46)/(\pi )}=7.653meters

User Pedro Sousa
by
6.8k points