Answer:
v = 0.85 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of the ball, m = 0.01 kg
Centripetal force on the ball, F = 0.025 N
Radius of the circular path, r = 0.29 m
Let v is the speed of the ball. The centripetal force of the ball is given by :



v = 0.85 m/s
So, the speed of the ball is 0.85 m/s. Hence, this is the required solution.