Answer :
(a) The volume of ethanol liquid needed are, 2.4 L
(b) The volume of ethanol liquid needed are, 1.9 L
(c) The volume of ethanol liquid needed are, 1.6 L
(d) The volume of ethanol liquid needed are, 1.7 L
Explanation : Given,
Volume of solution = 250 mL = 0.250 L (1 l = 1000 mL)
Concentration of solution = 350 mM = 0.350 M (1 mM = 0.001 M)
First we have to calculate the moles of solution.
![\text{Moles of solution}=\text{Concentration of solution}* \text{Volume of solution}=0.350M* 0.250L=0.0875mole](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/hkk11px7h3ynf67gix4942wvrl3nj7j2lw.png)
(a) For ethanol liquid :
To we have to calculate the mass of ethanol.
![\text{Mass of ethanol}=\frac{\text{Moles}}{\text{Molar mass of ethanol}}=(0.0875mole)/(46g/mole)=0.0019g](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/mz8fx81wccfh0p88uexrd4nube4a3m7koy.png)
Now we have to calculate the volume of ethanol.
![Volume=(Mass)/(Density)=(0.0019g)/(0.789g/cm^3)=0.0024cm^3=0.0024mL=2.4L](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/eo9hy4l573olwd68ketse3n35dcoguv28s.png)
(b) For acetone liquid :
To we have to calculate the mass of acetone.
![\text{Mass of acetone}=\frac{\text{Moles}}{\text{Molar mass of acetone}}=(0.0875mole)/(58g/mole)=0.0015g](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/d7uzhcdtqfytv600uamka5l2ihks8jwnhb.png)
Now we have to calculate the volume of acetone.
![Volume=(Mass)/(Density)=(0.0015g)/(0.791g/cm^3)=0.0019cm^3=0.0019mL=1.9L](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/r951wnywrpntv9mtbuqmu1tnj5guhmau0r.png)
(c) For formic acid liquid :
To we have to calculate the mass of formic acid.
![\text{Mass of formic acid}=\frac{\text{Moles}}{\text{Molar mass of formic acid}}=(0.0875mole)/(46g/mole)=0.0019g](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/zsvgv4kxyz1owizqv0azn0ffakok3i0swy.png)
Now we have to calculate the volume of formic acid.
![Volume=(Mass)/(Density)=(0.0019g)/(1.220g/cm^3)=0.0016cm^3=0.0016mL=1.6L](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/l94gp84hzi2ej0xgmlco037euvo47pvgny.png)
(d) For tert-Butylamine liquid :
To we have to calculate the mass of tert-Butylamine.
![\text{Mass of tert-Butylamine}=\frac{\text{Moles}}{\text{Molar mass of tert-Butylamine}}=(0.0875mole)/(73g/mole)=0.0012g](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/bxdy7ds4wdfse7pnfrx2d76hk7v0ftpjbp.png)
Now we have to calculate the volume of tert-Butylamine.
![Volume=(Mass)/(Density)=(0.0012g)/(0.696g/cm^3)=0.0017cm^3=0.0017mL=1.7L](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/of8t7d18fw52muhod03wcur8oebao2yguk.png)