73.2k views
2 votes
A scientist is looking at 1000 germs under a microscope

andfinds that the germs double in number every 4 hours.
Using,
how many germs will there be in 7 hours.

User Tyler Wall
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

3500

Explanation:

Number of germs that a scientist can see under a microscope = 1000 germs

We need to find how many germs will there be in 7 hours if the germs double in number every 4 hours .

It's given that the germs double in number every 4 hours .

So, increase in number of germs in one hour =
(2)/(4)=(1)/(2)

Increase in number of germs in seven hours =
(7)/(2)

Therefore , number of germs in 7 hours = Increase in number of germs in seven hours × Number of germs initially

=
(7)/(2)* 1000=7* 500=3500

So, number of germs in 7 hours if the germs double in number every 4 hours = 3500

User RonaldBarzell
by
7.5k points