41.2k views
5 votes
6. Determine the unit cost of each of these products using the method discussed in class. Then compare the resulting costs when all the overhead is allocated to the labor. (0.2 points) Indirect overhead = $150,000,000 Material Overhead = $9,100,000 Labor efficiency 87% Total labor hours 1,900,000 Direct labor rate $17.50 Total material purchased $510,000,000 Number of different products manufactured – approximately 300

1 Answer

2 votes
I have no i idea what u are saying because I am not in college in an in 5th grade so sorry so
User Thomas Wood
by
5.2k points