Answer:
Instructions are listed below
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Suppose that the tuition per semester is $25,000.
The average semester consists of 15 units.
The math class meets three days a week.
One hour each day for 15 weeks, and is a four-unit course.
First, we need to calculate the cost of each unit:
Cost of unit= 25000/15= $1666.67
Now, we calculate the number of hours of each math unit:
Hours per unit of math= (3hours*15 weeks)/4 units= 11.25 hours
this means that each hour of math costs= 1666.67/11.25= $148.15
Formula= Hourly cost*hours= $148.15*hours