57.1k views
4 votes
A student spends a majority of his weekend playing and watching sports, thereby tiring him out and leading him to oversleep and often miss his Monday 8 AM math class. Suppose that the tuition per semester is $25,000 and the average semester consists of 15 units. If the math class meets three days a week, one hour each day for 15 weeks, and is a four-unit course, how much does each hour of math class cost the student? Design an algorithm that computes the cost of each math class.

2 Answers

3 votes

Final answer:

The cost per hour of math class is $14.81.

Step-by-step explanation:

To determine the cost of each hour of math class, we need to calculate the cost per semester and then divide it by the number of hours the class meets.

Given that the tuition per semester is $25,000 and an average semester consists of 15 units, we can calculate the cost per unit by dividing the tuition by the number of units:

Cost per unit = $25,000 / 15 units = $1,666.67

Since the math class is a four-unit course, we can multiply the cost per unit by four to get the total cost of the math class:

Total cost of math class = $1,666.67 * 4 units = $6,666.67

Finally, to find the cost per hour of math class, we divide the total cost by the number of hours the class meets:

Cost per hour of math class = $6,666.67 / (3 days * 1 hour/day * 15 weeks) = $14.81

User Sheetal Shelar
by
4.3k points
2 votes

Answer:

Instructions are listed below

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Suppose that the tuition per semester is $25,000.

The average semester consists of 15 units.

The math class meets three days a week.

One hour each day for 15 weeks, and is a four-unit course.

First, we need to calculate the cost of each unit:

Cost of unit= 25000/15= $1666.67

Now, we calculate the number of hours of each math unit:

Hours per unit of math= (3hours*15 weeks)/4 units= 11.25 hours

this means that each hour of math costs= 1666.67/11.25= $148.15

Formula= Hourly cost*hours= $148.15*hours

User Fabio Dias
by
5.3k points