141k views
0 votes
Menthol, the substance we can smell in mentholated cough drops, is composed of C, H, and O. A 0.1005 g sample of menthol is combusted, producing 0.2829 g of CO2 and 0.1159 g of H2O. Menthol has a molar mass of 156.27 g/mol. What is the molecular formula of menthol?

2 Answers

1 vote

Answer:


\boxed{\text{C$_(10)$H$_(20)$O}}

Step-by-step explanation:

In a combustion experiment, all the carbon ends up as CO₂, and all the hydrogen ends up as water.

Data:

Mass of menthol = 0.1005 g

Mass of CO₂ = 0.2829 g

Mass of H₂O = 0.1159 g

Calculations:

(a) Mass of each element


\text{Mass of C} = \text{0.2829 g CO$_(2)$} * \frac{\text{12.01 g C}}{\text{44.01 g CO$_(2)$}} = \text{0.077 20 g C}\\\\\text{Mass of H} = \text{0.1159 g H$_(2)$O} * \frac{\text{2.016 g H}}{\text{18.02 g H$_(2)$O}} =  \text{0.012 97 g H}\\\\\text{Mass of O} = \text{mass of menthol - mass of C - mass of H}\\= \text{0.1005 - 0.077 20 - 0.01297}= \text{0.010 33 g O}

(b) Moles of each element


\text{Moles of C} = \text{0.077 20 g C} * \frac{\text{1 mol C}}{\text{12.01 g C}} = 6.428 * 10^(-3)\text{ mol C}\\\\\text{Moles of H} = \text{0.012 97 g H} * \frac{\text{1 mol H}}{\text{1.008 g H}} = \text{ 0.012 86 mol H}\\\\\text{Moles of O} = \text{0.010 33 g O} * \frac{\text{1 mol O }}{\text{16.00 g O}} = 6.458 * 10^(-4)\text{ mol O}

(c) Molar ratios

Divide all moles by the smallest number of moles.


\text{C: } (6.428 * 10^(-3))/(6.458 * 10^(-4)) = 9.954\\\\\text{H: } (0.012 86)/(6.458 * 10^(-4)) = 19.92\\\\\text{O: } (6.458 * 10^(-4))/(6.458 * 10^(-4)) = 1

(d) Round the ratios to the nearest integer

C:H:O = 10:20:1

(e) Write the empirical formula

The empirical formula is C₁₀H₂₀O.

(f) Calculate the empirical formula mass

10 × C = 10 × 12.01 = 120.1 u

20 × H = 20 × 1.008 = 20.16 u

1 × O = 1 × 16.00 = 16.00 u

EF mass = 156.3 u

(g) Divide the molecular mass by the empirical formula mass.


n = \frac{\text{MM}}{\text{EFM}} = (156.27)/(156.3) = 0.9998 \approx 1

(h) Determine the molecular formula


\text{MF} = \text{(EF)}_(n) = \rm (C_(10)H_(20)O)_(1) = \textbf{C$_(10)$H$_(20)$O}\\\text{The molecular formula of menthol is } \boxed{\textbf{C$_(10)$H$_(20)$O}}

User Muthukrishnan
by
5.6k points
5 votes

Answer: The molecular formula for the menthol is
C_(10)H_(20)O

Step-by-step explanation:

The chemical equation for the combustion of hydrocarbon having carbon, hydrogen and oxygen follows:


C_xH_yO_z+O_2\rightarrow CO_2+H_2O

where, 'x', 'y' and 'z' are the subscripts of Carbon, hydrogen and oxygen respectively.

We are given:

Mass of
CO_2=0.2829g

Mass of
H_2O=0.1159g

We know that:

Molar mass of carbon dioxide = 44 g/mol

Molar mass of water = 18 g/mol

  • For calculating the mass of carbon:

In 44g of carbon dioxide, 12 g of carbon is contained.

So, in 0.2829 g of carbon dioxide,
(12)/(44)* 0.2829=0.077g of carbon will be contained.

  • For calculating the mass of hydrogen:

In 18g of water, 2 g of hydrogen is contained.

So, in 0.1159 g of water,
(2)/(18)* 0.1159=0.0129g of hydrogen will be contained.

  • Mass of oxygen in the compound = (0.1005) - (0.077 + 0.0129) = 0.0106 g

To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:

  • Step 1: Converting the given masses into moles.

Moles of Carbon =
\frac{\text{Given mass of Carbon}}{\text{Molar mass of Carbon}}=(0.077g)/(12g/mole)=0.0064moles

Moles of Hydrogen =
\frac{\text{Given mass of Hydrogen}}{\text{Molar mass of Hydrogen}}=(0.0129g)/(1g/mole)=0.0129moles

Moles of Oxygen =
\frac{\text{Given mass of oxygen}}{\text{Molar mass of oxygen}}=(0.0106g)/(16g/mole)=0.00066moles

  • Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.

For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles calculated which is 0.00066 moles.

For Carbon =
(0.0064)/(0.00066)=9.69\approx 10

For Hydrogen =
(0.0129)/(0.00064)=19.54\approx 20

For Oxygen =
(0.00066)/(0.00066)=1

  • Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.

The ratio of C : H : O = 10 : 20 : 1

Hence, the empirical formula for the given compound is
C_(10)H_(20)O_1=C_(10)H_(20)O

For determining the molecular formula, we need to determine the valency which is multiplied by each element to get the molecular formula.

The equation used to calculate the valency is :


n=\frac{\text{molecular mass}}{\text{empirical mass}}

We are given:

Mass of molecular formula = 156.27 g/mol

Mass of empirical formula = 156 g/mol

Putting values in above equation, we get:


n=(156.27g/mol)/(156g/mol)=1

Multiplying this valency by the subscript of every element of empirical formula, we get:


C_((1* 10))H_((1* 20))O_((1* 1))=C_(10)H_(20)O

Thus, the molecular formula for the menthol is
C_(10)H_(20)O

User Juan Carlos Ibarra
by
4.8k points