201k views
3 votes
Menthol (molar mass = 156.3 g/mol), the strong-smelling substance in many cough drops, is a compound of carbon, hydrogen and oxygen. When 0.1595g of menthol was burned in a combustion apparatus, 0.449g of CO2 and 0.184g of H2O formed. What is menthol’s molecular formula?

User Prehfeldt
by
5.6k points

1 Answer

2 votes

Answer: The molecular formula for the menthol is
C_(10)H_(20)O

Step-by-step explanation:

The chemical equation for the combustion of hydrocarbon having carbon, hydrogen and oxygen follows:


C_xH_yO_z+O_2\rightarrow CO_2+H_2O

where, 'x', 'y' and 'z' are the subscripts of Carbon, hydrogen and oxygen respectively.

We are given:

Mass of
CO_2=0.449g

Mass of
H_2O=0.184g

We know that:

Molar mass of carbon dioxide = 44 g/mol

Molar mass of water = 18 g/mol

  • For calculating the mass of carbon:

In 44g of carbon dioxide, 12 g of carbon is contained.

So, in 0.449 g of carbon dioxide,
(12)/(44)* 0.449=0.122g of carbon will be contained.

  • For calculating the mass of hydrogen:

In 18g of water, 2 g of hydrogen is contained.

So, in 0.184 g of water,
(2)/(18)* 0.184=0.0204g of hydrogen will be contained.

  • Mass of oxygen in the compound = (0.1595) - (0.122 + 0.0204) = 0.0171 g

To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:

  • Step 1: Converting the given masses into moles.

Moles of Carbon =
\frac{\text{Given mass of Carbon}}{\text{Molar mass of Carbon}}=(0.122g)/(12g/mole)=0.0102moles

Moles of Hydrogen =
\frac{\text{Given mass of Hydrogen}}{\text{Molar mass of Hydrogen}}=(0.0204g)/(1g/mole)=0.0204moles

Moles of Oxygen =
\frac{\text{Given mass of oxygen}}{\text{Molar mass of oxygen}}=(0.0171g)/(16g/mole)=0.00107moles

  • Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.

For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles calculated which is 0.00107 moles.

For Carbon =
(0.0102)/(0.00107)=9.53\approx 10

For Hydrogen =
(0.0204)/(0.00107)=19.54\approx 20

For Oxygen =
(0.00107)/(0.00107)=1

  • Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.

The ratio of C : H : O = 10 : 20 : 1

Hence, the empirical formula for the given compound is
C_(10)H_(20)O_1=C_(10)H_(20)O

For determining the molecular formula, we need to determine the valency which is multiplied by each element to get the molecular formula.

The equation used to calculate the valency is :


n=\frac{\text{molecular mass}}{\text{empirical mass}}

We are given:

Mass of molecular formula = 156.3 g/mol

Mass of empirical formula = 156 g/mol

Putting values in above equation, we get:


n=(156.3g/mol)/(156g/mol)=1

Multiplying this valency by the subscript of every element of empirical formula, we get:


C_((1* 10))H_((1* 20))O_((1* 1))=C_(10)H_(20)O

Thus, the molecular formula for the menthol is
C_(10)H_(20)O

User DarkerIvy
by
4.9k points