82.6k views
5 votes
An arctic weather balloon is filled with 12.1L of helium gas inside a prep shed. The temperature inside the shed is 9.°C. The balloon is then taken outside, where the temperature is −7.°C. Calculate the new volume of the balloon. You may assume the pressure on the balloon stays constant at exactly 1atm. Round your answer to 3 significant digits.

User Kaiak
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer : The new or final volume of gas will be, 11.4 L

Explanation :

Charles' Law : It is defined as the volume of gas is directly proportional to the temperature of the gas at constant pressure and number of moles.


V\propto T

or,


(V_1)/(V_2)=(T_1)/(T_2)

where,


V_1 = initial volume of gas = 12.1 L


V_2 = final volume of gas = ?


T_1 = initial temperature of gas =
9^oC=273+9=282K


T_2 = final temperature of gas =
-7^oC=273+(-7)=266K

Now put all the given values in the above formula, we get the final volume of the gas.


(12.1L)/(V_2)=(282K)/(266K)


V_2=11.4L

Therefore, the new or final volume of gas will be, 11.4 L

User Eric Fong
by
7.1k points