Answer:
525 children attended the concert.
Explanation:
Given that:
Total number of people who attended concert = 2500
Adult females = 47%
Adult males = 32%
Percent of children = (100-47-32)% = 21%
Number of children = 21% of people who attended
Number of children =

Number of children = 0.21*2500 = 525
Hence,
525 children attended the concert.