214k views
1 vote
Cesium atoms are the largest of the naturally occurring elements. They have a diameter of 5.30 1010 m. Calculate the number of cesium atoms that would have to be lined up to give a row of cesium atoms 2.54 cm (1 in.) long.

1 Answer

5 votes

Answer:


N=47,954,528.3 atoms\\N=4.792x10^(7)atoms

Step-by-step explanation:

First we need to match the units of both measures, let's make meters for both of them, so:


d=5.3x10^(-10) m\\1in=2.54cm=0.0254m

Now we need to make a relation between both measures, as we know that the first distance is:


5.3x10^(-10)m/atom

Then:


N=(0.0254m)/(5.3x10^(-10)m/atom) \\\\N=47,954,528.3 atoms\\N=4.792x10^(7)atoms

User Damien Ayers
by
7.3k points