20.5k views
2 votes
Lainey bought a set of 20 markers for $6

2 Answers

6 votes

Answer:

$0.30.

Explanation:

The ratio of number of markers to cost of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30

User Susie Derkins
by
8.4k points
5 votes
it would be 20 x 6 because 20 sets pf markers for 6 dollars each.
User First User
by
7.7k points

Related questions

2 answers
1 vote
26.4k views
1 answer
1 vote
210k views
2 answers
0 votes
12.0k views