117k views
3 votes
The density of seawater is 1.025 g/mL. What is the mass of a 1.000 liter os seawater in grams and in kilograms

1 Answer

6 votes

Answer:

The mass is 1025 grams or 1.025 kgs

Step-by-step explanation:

Mass = Density * Volume

Mass = 1.025g/ml (Density) * 1000ml (volume )

Mass = 1.025g/ml * 1000ml= 1025 g

1025 g = Mass = 1.025 kgs

User Martincho
by
7.8k points