29.3k views
3 votes
A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $25 each. On November 2, they purchased 15 units at $27 each. On November 6 they purchased 11 units at $30 each. On November 8, 12 units were sold for $60 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the value of the inventory on November 8 after the sale?

User BenL
by
8.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Total value of sold goods= $357

Total value of inventory (after Nov 8)= $503

Step-by-step explanation:

Giving the following information we need to calculate the value of inventory:

November: 5 units at a cost of $25 each.

On November 2:15 units at $27 each.

On November 6:11 units at $30 each.

On November 8: 12 units were sold for $60 each.

The compañy uses LIFO (last in first out) inventory

11 units at $30= $330

1 unit at $27= $27

Total value of sold goods= $357

Total value of inventory=5u*25+14*27= $503

User Tom Lokhorst
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories