69.5k views
5 votes
Janine is analyzing spending habits of students in her high school. She finds a mean monthly discretionary expense of $70 spent on having meals out with friends the standard deviation of the distribution is five. What is the variance?

User Patt Mehta
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Variance = 25

Explanation:

Standard deviation is the under root of variance.

Variance is the square of standard deviation.

Data:

Mean = 70

Variance = ?

Standard deviation = √variance = 5

Variance = 5²

Variance = 25.

Therefore, the variance is 25.

User Majed Badawi
by
6.9k points