184k views
3 votes
Unland Company uses a periodic inventory system. Details for the inventory account for the month of January 2017 are as follows:

Units Per unit price Total
Balance, 1/1/2017 290 $5.00 $1450
Purchase, 1/15/2017 140 ..5.10 714
Purchase, 1/28/2017 140 ..5.30 742

An end of the month (1/31/2017) inventory showed that 230 units were on hand. If the company uses LIFO, what is the value of the ending inventory?

User J Evans
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Ending inventory= $1706

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Units Per unit price Total

1/1/2017: 290 *$5.00= $1450

1/15/2017: Purchase, 140*$5.10= $714

1/28/2017: Purchase, 140*$5.30= $742

At the end of the month (1/31/2017) inventory showed that 230 units. If the company uses LIFO (last-in, first-out)

Ending inventory= 140*5.30+140*5.10+50*5= $1706

User JJF
by
6.6k points