228k views
3 votes
Schwert Corp. shows the following information on its 2019 income statement: sales = $235,000; costs = $147,000; other expenses = $7,900; depreciation expense = $17,500; interest expense = $13,500; taxes = $17,185; dividends = $10,500. In addition, you’re told that the firm issued $5,000 in new equity during 2019 and redeemed $3,500 in outstanding long-term debt. (Do not round intermediate calculations.) a. What is the 2019 operating cash flow? b. What is the 2019 cash flow to creditors? c. What is the 2019 cash flow to stockholders? d. If net fixed assets increased by $20,000 during the year, what was the addition to net working capital (NWC)?

User Dan Benamy
by
5.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

a. $62,915

b. $17,000

c. $5,500

d. $2,915

Step-by-step explanation:

a. The operating cash flow is shown below:

= EBIT + Depreciation - Income tax expense

where,

EBIT = Sales - cost of good sold - other expenses - depreciation expense

= $235,000 - $147,000 - $7,900 - $17,500

= $62,600

And all other items would remain same

Now put these values to the above formula

So, the value would equal to

= $62,600 + $17,500 - $17,185

= $62,915

b. The computation of the cash flow to creditors is shown below:

= Interest expense - ending balance of long term debt + beginning balance of long term debt

= $13,500 - (-$3,500)

= $17,000

c. The computation of the cash flow to stockholder is shown below:

= Dividend expense - new equity

= $10,500 - $5,000

= $5,500

d. Computation of the addition to the net working capital is shown below:

The computation of the cash flow from assets = cash flow to creditors + cash flow to stockholders

= $17,000 + $5,500

= $22,500

Now addition to NWC = Operating cash flow - cash flow from assets - net capital spending

= $62,915 - $22,500 - ($20,000 + $17,500)

= $2,915

User Vmpstr
by
4.7k points