49.9k views
4 votes
Water is flowing in a metal pipe. The pipe OD (outside diameter) is 61 cm. The pipe length is 120 m. The pipe wall thickness is 0.9 cm. The water density is 1.0 kg/L. The empty weight of the metal pipe is 2500 N/m. In kN, what is the total weight (pipe plus water)?

User Yossile
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1113kN

Step-by-step explanation:

The ouside diameter OD of the pipe is 61cm and the thickness T is 0.9cm, so the inside diameter ID will be:

Inside Diameter = Outside Diameter - Thickness

Inside Diameter = 61cm - 0.9cm = 60.1cm

Converting this diameter to meters, we have:


60.1cm*(1m)/(100cm)=0.601m

This inside diameter is useful to calculate the volume V of water inside the pipe, that is the volume of a cylinder:


V_(water)=\pi  r^(2)h


V_(water)=\pi ((0.601m)/(2))^(2)*120m


V_(water)=113.28m^(3)

The problem gives you the water density d as 1.0kg/L, but we need to convert it to proper units, so:


d_(water)=1.0(Kg)/(L)*(1L)/(1000cm^(3))*((100cm)/(1m))^(3)


d_(water)=1000(Kg)/(m^(3))

Now, water density is given by the equation
d=(m)/(V), where m is the water mass and V is the water volume. Solving the equation for water mass and replacing the values we have:


m_(water)=d_(water).V_(water)


m_(water)=1000(Kg)/(mx^(3))*113.28m^(3)


m_(water)=113280Kg

With the water mass we can find the weight of water:


w_(water)=m_(water) *g


w_(water)=113280kg*9.8(m)/(s^(2))


w_(water)=1110144N

Finally we find the total weight add up the weight of the water and the weight of the pipe,so:


w_(total)=w_(water)+w_(pipe)


w_(total)=1110144N+2500N


w_(total)=1112644N

Converting this total weight to kN, we have:


1112644N*(0.001kN)/(1N)=1113kN

Water is flowing in a metal pipe. The pipe OD (outside diameter) is 61 cm. The pipe-example-1
User Alexander David
by
7.1k points