222k views
2 votes
Susan needs to buy apples and oranges to make fruit salad. She needs 15 fruits in all. Apples cost $3 per piece, and oranges cost $2 per piece. Let m represent the number of apples. Identify an expression that represents the amount Susan spent on the fruits. Then identify the amount she spent if she bought 6 apples.

User Sturrockad
by
4.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

$3x6=18 the six represents the apples and the 3 is the cost of each apple, 18 is the cost.

$2x9=$18 the nine is the oranges and the two is the money spent on each one. The total would be $36 in total for all the fruit.

So (9x2)+(3x6)=$36

User Uri Meirav
by
4.7k points
3 votes

Answer with Step-by-step explanation:

Susan needs to buy apples and oranges to make fruit salad.

She needs 15 fruits in all.

Let m represent the number of apples.

Number of oranges= 15-m

Apples cost $3 per piece, and oranges cost $2 per piece.

Amount spent= $ (3m+2(15-m))

= $ (3m + 2×15 - 2m)

= $ (m+30)

If she bought 6 apples.

i.e. m=6

Amount spent =$ (6+30)

= $ 36

Hence,

Expression that represents the amount Susan spent on the fruits is:

m+30

The amount Susan spent if she bought 6 apples is:

$ 36

User Kike Gamboa
by
5.2k points