Answer:
A) The outsourcing costs $18 more per unit. It increases the cost by $18000
B) Price= $126
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Q= 10000 units
In-house:
Variable manufacturing cost= $110 unit
Fixed cost= $40 unit
Total cost= $150 unit
Outsource:
Price=$144 unit
Fixed cost= $40*0,60= $24
Total cost= $168
A) The outsourcing costs $18 more per unit. It increases the cost by $18000
B) The price that makes the decision indifferent is the one that equals unitary costs. We can't reduce fixed costs.
Price=144-18= $126