Answer: $900,000
Step-by-step explanation:
Net fixed assets(2014) = $3 million
Net fixed assets(2015) = $3.7 million
Depreciation expense = $200,000
Net capital spending for 2015 = closing balance of 2015 - opening balance of assets + depreciation for the year
= $3,700,000 - $3,000,000 + $200,000
= $900,000
Therefore, the net capital spending for the year 2015 is $900,000.