Answer:
The correct option is (B)
Step-by-step explanation:
Given:
Existing partner's total capital is $180,000 (140,000 + 40,000)
New partner, Erin's contribution is $52,000
So new paid in capital is $232,000 (180,000 + 52,000)
Required capital =

Interest in % is 20%

Required capital =

= $260,000
Goodwill = Required capital - paid in capital
= 260,000 - 232,000
=$28,000
So, amount of goodwill is $28,000.