59.9k views
20 votes
HELPPPPPPPPPPPPPPPP PLEASEEEEE HELPPP

HELPPPPPPPPPPPPPPPP PLEASEEEEE HELPPP-example-1
User Casperah
by
8.7k points

2 Answers

9 votes

Answer:

A

Explanation:

User Herman Lintvelt
by
8.6k points
5 votes

Answer:

The answer is D or 32oz for $3.00

Explanation:

You're trying to find how much it cost for just 1 ounce so divide the price by the ounces:

a. $ 1.25 ÷ 12 = $ .104 per ounce

b. $ 1.65 ÷ 16 = $ .103 per ounce

c. $ 2.15 ÷ 20 = $ .1075 per ounce

d. $ 3.00 ÷ 32 = $ .09375 per ounce

Option D is the cheapest per ounce of all four choices!

Hope this helped

User Thmsdnnr
by
7.5k points

Related questions

asked May 20, 2022 2.2k views
Matthew Fellows asked May 20, 2022
by Matthew Fellows
8.6k points
1 answer
24 votes
2.2k views