Answer:
Average velocity v = 54.90 km/h
Step-by-step explanation:
We have given the distance d = 113 km
First speed = 47 km/h
Time taken to cover 113 km with speed of 47 km/h

Time taken to cover 113 km with speed of 66 km/h

So total time = 2.4042+1.7121 =4.1163 hour
Total distance = 113+113=226 km
So average velocity
