183k views
3 votes
An 8-pint container of window cleaner costs $17.12. What is the price per cup?

User Knutigro
by
7.8k points

1 Answer

5 votes
Remember that 1 pint equals two cups
So, if you do 17.12 times eight, you get 136.96, and you need half of that so you do that divided by 2 and you get 68.48.
User Erik Dreifaldt
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories