183k views
3 votes
An 8-pint container of window cleaner costs $17.12. What is the price per cup?

User Knutigro
by
5.8k points

1 Answer

5 votes
Remember that 1 pint equals two cups
So, if you do 17.12 times eight, you get 136.96, and you need half of that so you do that divided by 2 and you get 68.48.
User Erik Dreifaldt
by
5.6k points