menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An 8-pint container of window cleaner costs $17.12. What is the price per cup?
asked
Mar 15, 2020
183k
views
3
votes
An 8-pint container of window cleaner costs $17.12. What is the price per cup?
Mathematics
middle-school
Knutigro
asked
by
Knutigro
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Remember that 1 pint equals two cups
So, if you do 17.12 times eight, you get 136.96, and you need half of that so you do that divided by 2 and you get 68.48.
Erik Dreifaldt
answered
Mar 19, 2020
by
Erik Dreifaldt
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org