178k views
3 votes
A movie took in $20520by selling a total of 2460tickets. Some at $9 and the rest at $7. How many was sold at each price?

User Sven Hecht
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

  • 1650 tickets at $9
  • 810 tickets at $7

Explanation:

It usually works well to let the variable represent the quantity of the highest contributor to the mix. Here, we can let x be the number of $9 tickets. Then the total revenue is ...

$7(2460 -x) +$9(x) = $20520

2x = 3300 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . subtract 17220 and collect terms

x = 1650 . . . . divide by 2 . . . (number of $9 tickets)

2460-x = 810 . . . (number of $7 tickets)

1650 tickets were sold at $9, and 810 tickets were sold at $7.

User Koosha
by
7.1k points