17.1k views
0 votes
Raphael bought 27 pounds of flour for $11. How many dollars did he pay per pounds?

User Mzuba
by
5.5k points

2 Answers

6 votes
This is the amount of money he paid per pound
Raphael bought 27 pounds of flour for $11. How many dollars did he pay per pounds-example-1
User Brenna
by
6.5k points
0 votes

Answer:

approximately .41 per pound

Explanation:

you would just need to divided 11 by 27 to get the total amount per pound and that would give you a decimal and you just round.

User MarceloBarbosa
by
5.9k points