13.7k views
1 vote
Find the unit rate.
$2.50 for 5 ounces

1 Answer

0 votes

Answer:

0.50

Explanation:

2.50÷5= 0.50 the unit rate is cost per piece and there are 5 pieces so the thing you do is 2.50÷5.

User ChrisOdney
by
5.4k points