214k views
14 votes
Bella purchased 4.2 pounds of apples for $7.77. what is the cost of one pound of apples?


1 Answer

5 votes

Answer:

Its $1.85 per 1 lb of apples

Explanation:

Divide $7.77 by 4.2lb

User Rosalee
by
4.5k points