96.3k views
0 votes
You buy 13 gallons at p dollars per gallon and pay $29.25. Write an equation to find the price of one gallon of gasoline. Then find the price of one gallon of gasoline

1 Answer

5 votes

Answer:
13p=29.25

The price of one gallon of gasoline= $2.25

Explanation:

Given : You buy 13 gallons at p dollars per gallon and pay $29.25.

Cost of 13 gallons gasoline= 13p

An equation to find the price of one gallon of gasoline will be:


13p=29.25

To finde p , we divide both sides by 13 , we get


p=(29.25)/(13)=2.25

Hence, the price of one gallon of gasoline= $2.25

User Huntrods
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories