Answer:
v = 19.6 m/s
Step-by-step explanation:
Height of building = 30.6 m.
Height of window from the ground level= 10.7 m.
Acceleration due to gravity = 9.8

At initial condition ball at rest condition so u= 0 m/s.
Lets take when passes through the window ,velocity is v.
Here acceleration is constant so we can apply motion equation .
We know that
v= u + a t
So by putting the values
v = 0 +9.8 x 2
v = 19.6 m/s
So the velocity of ball is 19.6 m/s when passes through the window after 2 s.