186k views
4 votes
Songs on iTunes could be purchased in groups of 3 for $1.99 or 20 for $10.99. Which is a better buy (find the unit price for each deal)

1 Answer

3 votes

To find the unit price for each deal, divide the cost by the quantity of songs.

1.99 / 3 ≈ 0.66

10.99 / 20 ≈ 0.55

Answer:

The better buy is $10.99 for 20 songs.

User Arasu RRK
by
5.4k points