Answer:
Company must not produce more than 193,650 units to keep cost as $387
Explanation:
we are given with the cost function as
y = 0.002x - 0.30
where x is the number of items produced
We are asked to determine the number of items must be produced so that the cost of production does not go beyond $387
Hence
we put y = 387 and then solve the equation thus formed for x
y = 0.002x - 0.30
387 = 0.002x - 0.30
adding 0.30 on both sides
387+0.30=0.002x
387.30=0.002x
dividing both sides by 0.002

x=193,650
Company must not produce more than 193,650 units to keep cost as $387