141k views
3 votes
Calculate the density of the air at the top of Mt Everest given the pressure is 278 hPa and the temperature is-43.2°C (you may ignore the effect of water vapour on density for this problem).

1 Answer

4 votes

Answer:

density of air at the top of Mt Everest is
\rho = 0.418 kg/m^3

Step-by-step explanation:

using ideal gas equation

P V = n R T...........(1)

molecular weight of gas

n =
(m)/(M)

volume V =
(m)/(\rho)

therefore from equation (1)


P((m)/(\rho))=(m)/(M)RT


\rho = (PM)/(RT)


\rho = (278* 10^2* 28.8* 10^(-3) kg/mol)/(8.314J/mol.K \ (273-43.2)K)


\rho = 0.418 kg/m^3

hence, density of air at the top of Mt Everest is
\rho = 0.418 kg/m^3

User Efrin
by
6.8k points