165k views
5 votes
2) Show the calculation of Kc for the following reaction if an initial reaction mixture of 0.800 mole of CO and 2.40 mole of H2 in a 8.00 liter container forms an equilibrium mixture containing 0.309 mole of H2O and corresponding amounts of CO, H2, and CH4.

User Qux
by
4.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Kc = 3.90

Step-by-step explanation:

CO reacts with
H_2 to form
CH_4 and
H_2O. balanced reaction is:


CO(g) + 3H_2 (g) \leftrightharpoons CH_4(g)  +  H_2O(g)

No. of moles of CO = 0.800 mol

No. of moles of
H_2 = 2.40 mol

Volume = 8.00 L

Concentration =
(Moles)/(Volume\ in\ L)

Concentration of CO =
(0.800)/(8.00) = 0.100\ mol/L

Concentration of
H_2 =
(2.40)/(8.00) = 0.300\ mol/L


CO(g) + 3H_2 (g) \leftrightharpoons CH_4(g)  +  H_2O(g)

Initial 0.100 0.300 0 0

equi. 0.100 -x 0.300 - 3x x x

It is given that,

at equilibrium
H_2O (x) = 0.309/8.00 = 0.0386 M

So, at equilibrium CO = 0.100 - 0.0386 = 0.0614 M

At equilibrium
H_2 = 0.300 - 0.0386 × 3 = 0.184 M

At equilibrium
CH_4 = 0.0386 M


Kc=([H_2O][CH_4])/([CO][H_2]^3)


Kc=(0.0386 * 0.0386)/((0.184)^3 * 0.0614) =3.90

User Karol Zlot
by
4.9k points