159k views
5 votes
How much heat is released when 75 g of octane is burned completely if the enthalpy of combustion is -5,500 kJ/mol CsH18? C8H18 + 25/2 O2 O 8CO2 + 9H20 e. 5500 kJ a. 7200 kJ b. 8360 kJ c. 4.1 x 105 kJ d. 3600 kJ

1 Answer

4 votes

Answer : The correct option is, (D) 3600 kJ

Explanation :

Mass of octane = 75 g

Molar mass of octane = 114.23 g/mole

Enthalpy of combustion = -5500 kJ/mol

First we have to calculate the moles of octane.


\text{ Moles of octane}=\frac{\text{ Mass of octane}}{\text{ Molar mass of octane}}=(75g)/(114.23g/mole)=0.656moles

Now we have to calculate the heat released in the reaction.

As, 1 mole of octane released heat = -5500 kJ

So, 0.656 mole of octane released heat = 0.656 × (-5500 kJ)

= -3608 kJ

≈ -3600 kJ

Therefore, the heat released in the reaction is 3600 kJ

User Loa
by
7.6k points