51.6k views
0 votes
Darren drives to school in rush hour traffic and averages 28 mph. He returns home in mid-afternoon when there is less traffic and averages 42 mph. What is the distance between his home and school if the total traveling time is 1 hr 15 min?

1 Answer

5 votes

Answer:

distance between school and home is 21 miles

Step-by-step explanation:

given data

in rush hour speed s1 = 28 mph

less traffic speed s2 = 42 mph

time t = 1 hr 15 min = 1.25 hr

to find out

distance d

solution

we consider here distance home to school is d and t1 time to reach at school

we get here distance equation when we go home to school that is

distance = 28 × t1 .......................1

and when we go school to home distance will be

distance = 42 × ( t - t1 )

distance = 42 × ( 1.25 - t1 ) ...................2

so from equation 1 and 2

28 × t1 = 42 × ( 1.25 - t1 )

t1 = 0.75

so

from equation 1

distance = 28 × t1

distance = 28 × 0.75

distance = 21 miles

User Jcaron
by
7.1k points