Answer:
734.215N
Step-by-step explanation:
First we calculate the angle that corresponds to a 5% slope using the Tan-1 function

then we use the component that corresponds to the direction parallel to the road, additionally we must multiply by the gravity value to find the weight(g=9.81m/s^2)
Wx=M*g*sen(2.86)=1500kg*9.81*sen(2.86)=734.215N