141k views
2 votes
A solution is made by adding 32.4 mL of concentrated nitric acid ( 70.4 wt% , density 1.42 g/mL ) to some water in a volumetric flask, and then adding water to the mark to make exactly 250 mL of solution. Calculate the concentration of this solution in molarity.

User Monroe
by
5.2k points

2 Answers

5 votes

Answer: 2.06 M

Step-by-step explanation: Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per Liter of the solution.

Given : 70.4 g of
HNO_3 is dissolved in 100 g of solution.

Density of solution = 1.42 g/ml

Volume of solution =
(mass)/(density)=(100g)/(1.42g/ml)=70.42ml


Molarity=(n* 1000)/(V_s)

where,

n= moles of solute


Moles=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}=(70.4g)/(63g/mol)=1.12moles


V_s = volume of solution = 70.42 ml


Molarity=(1.12* 1000)/(70.42)=15.9M

According to the neutralization law,


M_1V_1=M_2V_2

where,


M_1 = molarity of stock
HNO_3 solution = 15.9 M


V_1 = volume of stock
HNO_3 solution = 32.4 ml


M_2 = molarity of final
HNO_3 solution = ?


V_2 = volume of final
HNO_3 solution = 250 ml


15.9* 32.4=M* 250


M=2.06M

Therefore, the concentration final solution is 2.06 M.

User MSpreij
by
5.7k points
4 votes

Answer:

Molarity of the solution = 2.056 M

Step-by-step explanation:

Mass of nitric acid = Volume × Density

= 32.4 mL × 1.42 g/mL= 46.008 g

Nitric acid is 74% by weight.

Mass of
HNO_3 = (70.4)/(100) * 46.008 = 32.39 g


Moles\;of\;HNO_3=(Mass\;of\;HNO_3)/(Molar\;Mass\;of\;HNO_3)

Molar mass of
HNO_3 = 63.01 g/mol


Moles\;of\;HNO_3=(32.39)/(63.01)=0.5140\;mol

Volume of the solution = 250 mL = 0.250 L


Molarity=(Moles)/(Volume)

=
(0.5140)/(0.250) =2.056\;M

User Jeremy Haberman
by
5.4k points