41.7k views
1 vote
What is the kinetic energy of a 620.0 kg roller coaster moving with a velocity of 9.00 m/s? 2,790 J 5,580 J 25,100 J 50,200 J

User Dewald
by
7.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

25,100 J

Step-by-step explanation:

KE=1/2mv^2

KE=1/2(620)(9)^2

KE=25110

User Alex Efremov
by
6.4k points
5 votes

Answer:

25100J.

Step-by-step explanation:


E_c= (1)/(2) mv^(2)

E= 620 . 9² / 2

E= 620 . 81 /2

E= 310 . 81 = 25110J

User Shakti Phartiyal
by
7.2k points