Answer:
Final speed of the rocket, v = 3780 m/s
Step-by-step explanation:
It is given that,
Initial speed of the rocket, u = 0 (at rest)
Acceleration of the rocket,

Time taken, t = 0.7 min = 42 s
We need to find the speed at the end of this time. It can be calculated using first equation of motion as :


v = 3780 m/s
So, the speed of the rocket at the end at the end of 0.7 minutes is 3780 m/s. Hence, this is the required solution.