61.5k views
1 vote
The density of nuclear matter is about 1018 kg/m3. Given that 1 mL is equal in volume to 1 cm3, what is the density of nuclear matter in megagrams per microliter (that is, Mg/µL)?

User Bhautik
by
7.6k points

2 Answers

4 votes

Answer: density of nuclear matter will be
10^(-12)Mg/\mu L

Explanation:-

Density is defined as the mass contained per unit volume.


Density=(mass)/(Volume)

Given:

Density of nuclear matter=
1018kg/m^3

1 ml =
1cm^3

1 kg = 0.001 Mg

Thus
1018kg=(0.001)/(1)* 1018=1.018Mg

Also
1m^3=10^9\mu L

Putting in the values we get:


Density=(0.001Mg)/(10^9\mu L)=10^(-12)Mg/\mu L

Thus density of nuclear matter will be
10^(-12)Mg/\mu L

User Soumya Ranjan
by
7.7k points
3 votes

Answer:

density is
10^(6) Mg/µL

Step-by-step explanation:

given data

density of nuclear =
10^(18) kg/m³

1 ml = 1 cm³

to find out

density of nuclear matter in Mg/µL

solution

we know here

1 Mg = 1000 kg

so

1 m³ is equal to
10^(6) cm³

and here 1 cm³ is equal to 1 mL

so we can say 1 mL is equal to 10³ µL

so by these we can convert density

density =
10^(18) kg/m³

density =
10^(18) kg/m³ ×
(10^(-3) )/(10^(6) ) Mg/µL

density =
10^(6) Mg/µL

User Kingk
by
7.4k points