52.0k views
1 vote
What is the answer to this question please help

What is the answer to this question please help-example-1
User Urubi
by
7.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

a. area = 1.745 cm²

b. mass = 319 mg

Explanation:

a. The area of a sector is given by ...

A = (1/2)r²θ . . . . . where r is the radius, and θ is the central angle in radians

The area of one of these sectors is ...

A = (1/2)(2 cm)²(50π/180) ≈ 1.745 cm²

__

b. The mass of the sector is proportional to the central angle. When the angle is 360°, all of the mass is included. Here, each sector is only 50°, so the proportion is 50/360 of the mass, or ...

mass = (2.3 g)(50/360) = 0.3194444... g ≈ 319 mg

User Crowman
by
7.6k points