122k views
2 votes
Justin Thyme threw a rock straight down off the Verrazano Narrows Bridge in New York City. Calculate the velocity 0.500 s after the rock is thrown with an initial velocity of 14.0 m/s. The roadway of this bridge is 70.0 m above the water.

User Bondolin
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Final speed, v = 39.59 m/s

Step-by-step explanation:

It is given that, Justin Thyme threw a rock straight down off the Verrazano Narrows Bridge in New York City.

Initial velocity, u = 14 m/s

The roadway of this bridge is 70.0 m above the water, s = 70 m

Time taken, t = 0.5 s

We need to find the final velocity of the rock. From third equation of motion,


v^2=u^2+2as

a = g


v^2=(14)^2+2* 9.8* 70

v = 39.59 m/s

So, the final velocity after 0.5 s is 39.59 m/s. Hence, this is the required solution.

User Khantahr
by
7.8k points