Answer: 10
Explanation:
Given : The fixed cost to join the swim association = $50
Then , the cost for each swim class = $5
Let x be the numbers of swim classes you can attend with, then we have the inequality below:-

To solve this for x , we first subtract 50 on both sides, we get

Now, divide both sides by 5 , we get

Hence, the possible numbers of swim classes you can attend with =10