176k views
1 vote
A swan on a lake goes airborne by flapping its wings and running on top of the water. If the swan must reach a velocity of 6.00 m/s to take off, and it accelerates from rest at an average rate of 0.35 m/s2, how far will it travel before becoming airborne?

User Cshah
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:51.42 m

Step-by-step explanation:

Given

Swan must reach a velocity of 6 m/s to take off

and it accelerates from rest at an average rate of 0.35 m/s^2

Applying equation of motion


v^2-u^2=2as

Where v=final velocity

u=initial velocity

s=distance covered

a=acceleration

here u=0


(6)^2-0=2(0.35)s


36=2* 0.35* s

s=51.42 m

User Mukund
by
6.6k points