Answer:
127,849.7891 grams of of carbon dioxide produced during a 500 mile trip.
Step-by-step explanation:
Mileage of the compact car = 37.5 mile/gal
Miles covered through out the trip = 500 mile
Gallons of gasoline used up through out the trip =
=

(1 gal = 3.785 L) given
Density of the gasoline =d= 0.82059 g/L
Mass of the gasoline = m
Volume of the gasoline ,V = 50.465 L = 50,465 mL

Mass percentage of carbon = 84.2%
Mass of carbon in 41,411.074 g of gasoline be x.

x = 34,868.1243 g

Moles of carbon =

According to reaction , 1 mol carbon gives 1 mole of carbon dioxide.
Then 2905.6770 moles of carbon will produce:
of carbon dioxide
Mass of 2905.6770 moles of carbon dioxide:

127,849.7891 grams of of carbon dioxide produced during a 500 mile trip.