Answer:
0.52°
Step-by-step explanation:
refractive index for blue light, nb = 1.640
Refractive index for red light, nr = 1.595
Angle of incidence, i = 30°
Let the angle of refraction for blue light is rb and the angle of refraction for red light is rR.
By use of Snell's law for blue light




By use of Snell's law for red light

![1.595=\frac{Sin 30}{Sin r_(R)]()


The angle between the two beams,

θ = 18.27° - 17.75°
θ = 0.52°